Sprawozdanie z projektu edukacyjnego "W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie" realizowany przez grupę Jeżyki

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego
„W ekologicznym świecie dobrze bawić się będziecie”
1. Cel ogólny projektu:
• kształtowanie świadomości ekologicznej
2. Cele szczegółowe:
• kształtowanie postaw proekologicznych;
• uświadamianie zależności stanu środowiska od działalności człowieka;
• umożliwienie podejmowania działań ekologicznych w najbliższym środowisku;
• promocja idei ekologicznych;
• wdrażanie do selektywnej zbiórki odpadów;
• pogłębianie zainteresowań przyrodniczych;
• uzmysłowienie roli papieru, tektury i kartonu w edukacji przedszkolnej;
• rozbudzanie kreatywności;
• kształtowanie sprawczości i samodzielności;
• nabieranie pewności siebie i kształtowanie własnej wartości;
3. Okres realizacji projektu: 21.09.2023-17.05.2024
4. Nauczyciele biorący udział w projekcie: Monika Brożyna
5. Zadania zrealizowane podczas trwania projektu
Dzień Ziemi uczcimy i planetę oczyścimy.
Dzieci wybrały się na sprzątanie terenów poza przedszkolnych. Pogoda dopisała i świetnie się bawiły. Przypomnieliśmy sobie jak posegregować zebrane odpady i w jakie kolory koszy na śmieci je wrzucić.

Schroniskom pomagamy i kocyki im zbieramy.
Kotom pomagamy, bezdomniaki dokarmiamy.
Przedszkole zorganizowało zbiórkę dla schronisk w Nowinach oraz Dyminach. Dzieci uzbierały dużo darów dla zwierzątek, które samodzielnie im wręczyły. Dzieci dowiedziały się, że nie tylko trzeba dbać o swoje własne zwierzęta, ale też trzeba zostawiać np. pojemniki z wodą dla zwierząt bezdomnych, a w szczególności dbać o to w lecie.

Wszystkie zabawki chowamy, dzień fantazji ogłaszamy.
Działy się cuda, gdy dzieci ujrzały pustą salę. Zadanie dzieciom się bardzo podobało, świetnie się odnalazły w tej sytuacji, a nawet padały propozycję powtórki zadania.

Kiełki w sali wysiewamy i na zdrowie je zjadamy.
Było tyle radości podczas wykonywania tego zadania, że sadziliśmy różne rośliny kilkakrotnie. Każde dziecko było dyżurnym w poszczególnych dniach, aby podlewać nasze rośliny. Takie piękne domy z rzeżuchą na podwórku dzieci mogły zabrać na Święta Wielkanocne do swoich domów.

Szyszki z lasu przynosimy, eksperyment z nich zrobimy.
Dzieci uwielbiają wodę i eksperymenty. Sam czas oczekiwania na rezultaty eksperymentu był niesamowicie emocjonującą chwilą dla przedszkolaków.

Książki w sali naprawiamy, bo czytanie uwielbiamy.
Dzieci miały trochę pracy, okazało się, że dużo książek potrzebowało naprawy. Przedszkolaki świetnie sobie poradziły z tym zadaniem używając taśmy i nożyczek. Miały satysfakcję z wykonania tego zadania.

O ptaki zimą dbamy i karmniki im stawiamy.
Dzieciaki stworzyły wygodne karmniki i zrobiły pyszne jedzenie dla ptaszków. Smakołyki oraz karmniki zostały umieszczone na terenie przedszkola. Dzieci długo zastanawiały się w jakich miejscach powiesić karmniki, wybrały najlepsze punkty w których z łatwością mogły zadomowić się ptaki. Przez resztę dni mieliśmy wspaniałe widoki na ptactwo, które przylatywało na teren przedszkola, aby schronić się przed trudami w zimowe dni.

Liście suszymy, do zielnika je wklejamy.
To zadanie wymagało czasu, podzieliliśmy je na etapy, gdzie dzieci najpierw szukały liści, potem je suszyliśmy wkładając je między strony gazet, a na końcu powstał nasz interesujący zielnik z nazwami liści. Nazwy liści zostały stworzone poprzez wycinanie liter z różnorodnych gazet, dzięki temu przedszkolaki mogły pogłębiać umiejętności wycinania małych elementów oraz powtórzyć poznane litery.
Kącik przyrody tworzymy, w nim rośliny posadzimy. Kiełki w sali wysadzamy i jak rosną podglądamy.
Nasze doniczki też były eko, wykonane z butelek po wodzie. Mieliśmy dużo pracy, ale jak widać doczekaliśmy się super efektów. Zasadzone kwiatki „Pieniążki” dzieci mogły zabrać do domu.

Pudełka zbieramy i jak klocki układamy.
Świetne zadanie, przy którym dzieci żartowały, że posiadają duże elementy klocków lego. Dodały do tego butelki i tworzyły wspaniałe rzeźby, figury, zamki i domy.

Dary natury zbieramy i ścieżkę sensoryczną układamy.
Dzieci były bardzo zainteresowane tworzeniem ścieżki sensorycznej, znalazło się także klika śmiałków, którzy przeszli przez ścieżkę sensoryczną bez skarpetek co pozwoliło na stymulację receptorów znajdujących się w stopach poprzez rozmaite wrażenia dotykowe. Zabawa była wspaniała , dzięki której dzieci rozwinęły wyobraźnię dotykową, motorykę dużą oraz kształtowały zmysł równowagi i koordynację ruchową.

Telewizor zbudujemy i pogodę zapowiemy.
Dzieci stworzyły wysokiej jakości telewizor i zamieniły się w prezenterów pogody. Kształtowały umiejętności określania pogody oraz powtórzyły dni tygodnia. Bawiliśmy się świetnie wykonując to zadanie.

Rolki zbieramy i w ozdoby je zmieniamy.
Dzieci ze szczególną precyzją wyselekcjonowały, docinały rolki papieru, aby powstały z nich te świetne ozdoby na gazetkę przedszkolną. Tą piękną, jesienną wystawę mogli podziwiać nie tylko wychowankowie przedszkola, ale również rodzice młodych artystów.

Z papieru kulki robimy i celować się uczymy.
Dzieci z nieużytecznej makulatury stworzyły swoje kule. Nie dało się ukryć zdziwienia, że mogły wykonać takie zadanie w sali przedszkolnej. Była świetna zabawa, odbyły się zawody oraz dzieci pokazały niezwykłe chęci, aby rzucić papierową kulą do celu.

Eko-kącik urządzamy, nasze skarby tam chowamy.
Przedszkolaki nie tylko urządziły wykwintny kącik, ale też smaczny. W naszym kąciku było bardzo dużo różnorodnych warzyw, owoców i jesiennych roślin. Kącik był piękny i wspaniale pachniał.

Kamieni szukamy i w owady je zmieniamy.
Biedronki, mrówki, żuki oraz różne ciekawe owady pojawiły się precyzyjnie namalowane na kamieniach znalezionych podczas spaceru. Dzieci zrobiły wystawę, którą mogli podziwiać zaproszone przedszkolaki z innych grup.

Skarby jesieni zbieramy i mandale układamy.
Zbiory tej jesieni dzieci wykorzystały na kształtowanie swojej twórczości i wyobraźni, tworząc te ciekawe mandale.

Nakrętki zbieramy i obrazki układamy.
Zebraliśmy naprawdę dużo zakrętek. Dzieci mogły manipulować nimi i rozwijać swoją twórczość podczas zabawy. Po wykonaniu zadania, nakrętki zostały przekazane do Fundacji „Serca dla Maluszka” dla Zofii Snochowskiej.

6. Rezultaty płynące z realizacji projektu: Dzieci powtórzyły poszczególne kolory pojemników do segregacji odpadów, wiedzą, że należy chronić środowisko. Przedszkolaki dzięki udziałowi w projekcie nabrały świadomości ekologicznej i nauczyły się jak we właściwy sposób segregować odpady, oszczędzać wodę i prąd, naprawiać uszkodzone przedmioty użytku codziennego i nadal z nich korzystać. Zrealizowaliśmy 14 zadań z modułu 1, 4 zadania z modułu 2 oraz 3 zadania z modułu 3. Projekt ten zawierał bardzo ciekawe zadania oraz pobudził kreatywność osób biorących w nim udział.

7. Ewaluacja projektu/wnioski: Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy zapełnić nasz czas między zajęciami w pomysłowe zadania, które realizowaliśmy z pełnym zaangażowaniem i radością. Dzieci mogły doświadczyć jak to jest przebywać w przedszkolu, gdy nie ma zabawek na sali, dzięki temu rozwinęły swoją twórczość. Zadania wykonywane w ramach projektu umożliwiły rozwinąć zainteresowania przyrodnicze oraz rozbudziły emocjonalną więź w dzieciach z przyrodą. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że każdy człowiek ma szczególne miejsce w przyrodzie, że musi podejmować działania konieczne dla ochrony środowiska naturalnego Ziemi oraz dbać o zwierzęta nie tylko swoje, ale też bezdomne.